Çerez Politikamız
Son dakika… AB’nin yaptırım sinyalinin ardından Türkiye’den bir NAVTEX daha
Son dakika… AB’nin yaptırım sinyalinin ardından Türkiye’den bir NAVTEX daha

Son dakika… AB’nin yaptırım sinyalinin ardından Türkiye’den bir NAVTEX daha


Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim sürerken Türkiye bölgeye yönelik yeni bir NAVTEX ilan edildi. Bugünden itibaren geçerli olan ilan 11 Eylül’e kadar sürecek olan duyuru, Anamur’un güneyinde gerçekleşecek olan atış talimini kapsıyor.

OLASI YAPTIRIMLARA TÜRKİYE’DEN SERT TEPKİ

Akdeniz’in doğusunda yaşanan gerilime ilişkin Almanya’nın başkenti Berlin’de gayriresmi olarak toplanan AB dışişleri bakanları, Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik yaptırım talebini karara bağlamadı.

Ancak Türkiye’ye yaptırım gündemi masada kalmayı sürdürüyor. Dışişleri bakanları son kararı 24 Eylül’deki zirvede buluşacak Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerine bıraktı.

Türkiye’ye olası müeyyidelerin ise kişileri, gemileri ve Avrupa limanlarının kullanımını kapsayabileceği açıklandı. Ayrıca bölgedeki sondaj faaliyetlerini sınırlandırmak üzere Türkiye ekonomisinin de yaptırımların hedefi olabileceği belirtildi.

Bu gelişmelerin ardından dün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ankara’nın tepkisini şöyle dile getirdi: AB’nin, ülkemizin kendi kıta sahanlığı içinde yaptığı hidrokarbon faaliyetlerini eleştirmesi ve bunları durdurmamızı talep etmesi haddine değildir.”

GERİLİM NASIL BAŞLADI?

Yunanistan ile Türkiye’yi karşı karşıya getiren ilk NAVTEX ilanı Merkel’in araya girmesi ile geri çekilmişti. Atina yönetiminin ‘verilen sözleri’ tutmaması üzerine 10 Ağustos’ta tekrar NAVTEX ilan edilmişti. Oruç Reis’in çalışmaları önce 23 Ağustos’a daha sonra 27’sine kadar uzatılmıştı.

NAVTEX NEDİR?

İngilizce ‘navigational text messages’ ifadesinin kısaltması olan NAVTEX, denizcilere yapılan bir tür uluslararası duyuru işlevi görüyor. Navtex paylaşımlarıyla seyir halindeki gemiler bilgilendiriliyor; tehlike ya da risklere karşı uyarılıyor.

Kazalar, meteorolojik tahminler, arama kurtarma faaliyetleri gibi durumlar hakkında mesajlar veriliyor. Mesajlar, Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından yayımlanırken, gemiler bunları NAVTEX cihazlarıyla algılayıp haberdar oluyor.

 

İLGİLİ HABERMSB: 6 adet Yunanistan'a ait F-16 havada önlendiMSB: 6 adet Yunanistan’a ait F-16 havada önlendi İLGİLİ HABER Avrupa Birliği Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırımları belirledi Avrupa Birliği Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye’ye olası yaptırımları belirledi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: