Çerez Politikamız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan “Oruç Reis” açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan “Oruç Reis” açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan “Oruç Reis” açıklaması


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin Antalya’ya geri dönerek limana demirlemesi hakkında açıklama yaptı. Bakanlık açıklaması şöyle:

  • Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos’ta Akdeniz Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştı. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu sahada 3 bin 525 km sismik veri toplama işlemini gerçekleştirmiştir.

AYLIK İKMAL VE BAKIM

  • Oruç Reis çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir. Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir.

  • Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.

DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR

Açıklamada, Türkiye’nin Akdeniz’de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü belirtilirken, Yavuz Sondaj Gemisinin ise halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine devam ettiği hatırlatıldı.

YUNANİSTAN MEMNUN

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis dün yaptığı açıklamada geminin limana dönüşünü memnuniyet verici olarak niteledi. Selanik’te konuşan Mitsotakis, “Oruç Reis’in dönmüş olması pozitif bir ilk adım. Devamının geleceğini umuyorum. Türkiye ile görüşmek istiyoruz ancak provokasyonların olduğu bir ortamda değil” ifadelerini kullandı.

NELER YAŞANDI?

Yunanistan ile Türkiye’yi karşı karşıya getiren ilk Navtex ilanı Merkel’in araya girmesi ile geri çekilmişti. Atina yönetiminin ‘verilen sözleri’ tutmaması üzerine 10 Ağustos’ta tekrar Navtex ilan edilmişti. Fransa’nın da dahil olduğu gerilimde Oruç Reis’in çalışmaları sırasıyla, 23 Ağustos, 27 Ağustos, 1 Eylül ve 12 Eylül’e kadar uzatılmıştı.

NATO DEVREYE GİRDİ

Gerilimin tırmanması üzerine NATO devreye girmiş ve Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında NATO Karargahı’nda askeri unsurlar arasında bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Toplantı sonrası MSB’nin açıklamasında “Askeri unsurlar arasındaki muhtemel müdahalelerin engellenmesine yönelik tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Müteakip toplantının önümüzdeki günlerde icra edilmesi planlanmaktadır” ifadelerine yer verilmişti.

ABD’DEN ZİYARET

Son hamle ise ABD’den geldi. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile 3 gün önce bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis ile önceki günkü görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ise diplomasiyi işaret etmiş ve “Türkiye’nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor” yorumunda bulunmuştu.

İLGİLİ HABERAkar ve komuta kademesinden dikkat çeken anma ve zamanlama... Çifte mesajAkar ve komuta kademesinden dikkat çeken anma ve zamanlama… Çifte mesaj

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: