Çerez Politikamız
Gülistan Doku’nun avukatına ‘suya düşmedi’ dediği için inceleme başlatıldı
Gülistan Doku’nun avukatına ‘suya düşmedi’ dediği için inceleme başlatıldı

Gülistan Doku’nun avukatına ‘suya düşmedi’ dediği için inceleme başlatıldı


Tunceli’de, 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesinin avukatı Ali Çimen hakkında “soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldı.

SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulunan Avukat Ali Çimen, karara tepki göstererek Türkiye Barolar Birliği’nin yanlarında olması çağrısında bulundu.

“HUKUKA AYKIRI” OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Soruşturmanın gizliliğinin ihlal ettiği gerekçesiyle inceleme başlatılmasını hukuka aykırı olduğunu belirten Gülistan Doku ailesinin aile avukatı Ali Çimen şu ifadeleri kullandı;

”Gizliliğini ihlal ettiğim gerekçesiyle hakkımda soruşturma açıldı. Kaldı ki ben adli yargının bir parçasıyım. Yargının, yargı makamı, savunma makamı, iddia makamı ayakları vardır.

*Bizde bu davanın iddia makamıyız. Gülistan Doku’nun bilirkişi raporunda 2’nci bölümünde olan suya düşme iddiasının gerçeğini yansıtmadığını kamuoyuna açıkladığım için gizliliği ihlal ettiğim iddiasıyla hakkımda bir inceleme başlatıldı.

Gülistan Doku’nun ailesinin avukatı Ali Çimen (Foto: SÖZCÜ)

“DOSYANIN İÇERİĞİNİ GÖRMEDİM”

*Soruşturmayla ilgili dosyanın içeriğini görmedim sadece soruşturma açıldığına dair biz yazı geldi bu soruşturma kararı hukuktan yoksun bir karardır. Bu karar bir anlama veremedik.

*21 yaşında genç bir kız kayıp, savcı mesaisini onu aramaya harcaması gerekirken mesaisini avukata soruşturma açarak harcamasına anlam veremedim. Lakin bu soruşturma davadan geri adım atacağımız anlamına gelmez.

“KAYIP DAVASINDA GİZLİLİĞE GEREK YOK”

*Başşüpheli’nin babası sosyal medyada Gülistan Doku soruşturması kapsamında olan gizli evrakları paylaşıp bu kız intihara meyilliydi diyordu ve bu doğrultuda bir algı çalışması vardı.

*Bizde dosyada bilgi kirliliği olduğunu ve bilirkişi de intihar etmediğine dair kısmı paylaşmak zorunda kaldık. Kaldı ki gizlilik her dosya için farklıdır bir kayıp vakasında gizliliğe gerek yoktur.

*Çünkü devam eden bir süreçte basına yansıması Gülistan’ın nerede olduğuna dair bilgi akışında yararı olacaktır diye düşünüyorum.

TBB’YE ÇAĞRIDA BULUNDU

Gülistan Doku soruşturmasıyla ilgili Türkiye Barolar Birliğinin desteğini isteyen Çimen, şunları söyledi;

”Türkiye Barolar Birliğinin bu tip dosyalara müdahale etmesi gerekiyor bu gibi soruşturmalardan dolayı avukatlar mesleğini yapamaz hale geldi. Biz konuşmayacaksak kim konuşacak yürütülen bir soruşturmayla ilgili en sağlıklı dosyayı avukat verir. Artık avukatlık mesleği öyle bir noktaya geldi ki avukat kendi dosyası hakkında açıklama yapmaktan korkar hale geldi” dedi.

NE OLMUŞTU?
5 Ocak’ta Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan haber alamayan ailesi emniyete giderek kayıp başvurusunda bulunmuştu. Olayın ardından inceleme başlatan ekipler, Gülistan’ın arkadaşlarıyla görüşüp cep telefonu sinyallerini izlemeye almıştı. Soruşturma kapsamında ilde bulunan baraj gölünde 187 gün boyunca ekipler su altı ve üstünde arama yapmış ancak sonuç alınamayınca İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla su altı aramasına son verilmişti. Ailenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesinin ardından da baraj gölünün kısmen boşaltılması kararı alınmış ve su altı arama çalışmalarına 6 Ağustos’ta yeniden başlanmıştı. Buradan da bir sonuç alınamayınca 13 gün süren arama çalışmaları sonlandırılmıştı.

İLGİLİ HABERGözaltına alınan Gülistan Doku'nun annesi ve ablası serbest bırakıldıGözaltına alınan Gülistan Doku’nun annesi ve ablası serbest bırakıldı İLGİLİ HABERKayıp Gülistan Doku'nun annesi: Kızımı bunlar öldürdüKayıp Gülistan Doku’nun annesi: Kızımı bunlar öldürdü


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: