Çerez Politikamız
Gaziliğimiz bir cetvelle ölçülemez
Gaziliğimiz bir cetvelle ölçülemez

Gaziliğimiz bir cetvelle ölçülemez


Türkiye’de terörle mücadele sırasında yaralansalar da belirli şartları sağlayamadıklarından gazi sayılmayan tam 20 bin kahraman var. Malul Sayılmayan Gaziler Derneği Başkanı Mesut Kılıçarslan gaziler arasındaki ayrımın kaldırılmasını istiyor. Kılıçrarslan, 25 Haziran 1994’te bir operasyon sırasında Kato Dağı’nda el yapımı bombanın patlaması sonucu parmaklarını kaybetmiş. Gözündeki şarapnel parçaları hala duruyor. Günlerce GATA’da tedavi görmüş. O günleri şöyle anlatıyor:

Mesut Kılıçarslan, parmaklarını kaybetti.

TIRNAĞI KIRILAN DA GAZİ

“Doktorlar, en uygun buldukları yerden kesti parmaklarımı. Ancak gözlerime müdahale edemediler, şarapnel parçalarını çıkaramadılar. GATA’da bir buçuk ay tedavi gördüm. Gözümde şarapnel parçası ile yaşamamı istediler. Gazi olamadın dediler.”  “Bu ülkede tırnağı kırılan gazi oluyor da parmakları kopan neden gazi olamıyor” diyen Kılıçarslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gazilik cetvelle ölçülmez. Bu kahraman vatan evlatlarının kimisi uzvunu vatana feda etmiş kimisi kalbinin üzerinde terör kurşunu ve şarapnel ile yaşıyor. Kimi gazimiz de vücudundaki şarapnellerin zehirlemesi sonucu yavaş yavaş ölüme mahkum ediliyor.”

428 ŞARAPNEL PARÇASIYLA ADIM ADIM ZEHİRLENİYORUM

Malul sayılmayan gazilerden biri de Ayhan Dertli… 1995’te Kuzey Irak’ta mayın patlaması sonucu yaralandı. Vücuduna 500 şarapnel parçası isabet etti. 428 tanesini hala vücudunda taşıyor ve ağır metal zehirlenmesi yaşıyor.

Ayhan Dertli, mayın patlamasında yaralandı.

Dertli, “Metal zehirlenmesi yaşadığımı 2013’te tesadüfen öğrendim. Bayılma, kusma baş ağrısı yaşıyordum ara ara. Ağır metal zehirlenmesi yaşıyormuşum. Bu sebepten çocuklarım engelli olmuş. Her geçen gün ölüyorum. Evden hellalleşerek çıkıyorum. Devlet halen sen gazi değilsin diyor. Bu halde temizlik görevlisi olarak çalışıyorum” dedi.

VÜCUDUMDAKİ İZLER TATİL YAPARKEN OLMADI

6 Mayıs 1994 günü Çeltik Karakolu’nda pusuya düşen askerlere desteğe giderken Abidin Şimşek’in de içinde bulunduğu araç PKK’lı teröristlerce pusuya düşürüldü. O araçta bulunan 10 kahramandan ikisi kurtuldu.

Abidin Şimşek, onur belgesinin peşinde.

Şimşek “5 tane kurşun yedim ve her tarafım şarapnel parçasıydı. 1 haftadan fazla komada kaldım. L4. ve L5. bel kemiklerim kırıldı. Altı ay düzgün yürüyemedim. Sağlam raporu verip ‘Komando olamaz’ dediler. 70 gün eksiğim var diye askere gönderdiler. 2007’de gazilik hakkımı iptal ettiler. Vücudumdaki izler tatil yaparken mi oldu” dedi.

KALBİNDE MERMİ VAR AMA GAZİ DEĞİL

1998 yılında askerliğini yedek subay olarak yapan Tuncay Subaşı, vatani görevinin bitimine 10 gün kala Kuzey Irak’ta PKK’lı teröristlerle girdiği çatışmada ağır yaralandı. Göğsünde ve başındaki şarapnel parçaları ile yaşıyor. Şarapnel parçalarından dolayı başını öne eğemiyor, nefes almakta zorlanıyor. O da uzuv kaybı olmadığı için malulen gazi sayılmayanlardan.

8 TAKDİR ALDI, GÖĞSÜNDE VE BAŞINDA ŞARAPNEL VAR
Tuncay Subaşı, askerdeki başarısı nedeniyle 8 takdir almıştı. Ancak gazi sayılmıyor, vücudundaki şarapnellerle yaşam savaşı veriyor…

Subaşı şunları anlattı: “Hastanede, komutanımız geldi ve ‘Tuncay asteğmenim, sen artık bizim kahraman gazimizsiniz’ dedi. Ama 20 yıldır uzuv kaybım yok diye gazi değilim. 10 yaşında bir kızım var. Bağcıklı ayakkabı alamıyorum ona eğilip bağlayamıyorum çünkü. En azından cuma namazlarını ayakta kılmak istiyorum ama alnımı secdeye indiremiyorum. Kızımı göğsüme yaslayamıyorum çünkü kalbimde mermi var ama gazi değilim işte…”

KIZINI KALBİNİN ÜSTÜNE BASTIRIP SEVEMİYOR
Subaşı, gazi sayılmayanların dramını sosyal medya mesajıyla duyurdu. Umarız yetkililer de bunu okur, Subaşı ve onun gibilerin sorununa eğilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: