Çerez Politikamız
Gözaltına alınan Somalı madenciler serbest bırakıldı
Gözaltına alınan Somalı madenciler serbest bırakıldı

Gözaltına alınan Somalı madenciler serbest bırakıldı


Manisa’nın Soma ilçesindeki Maden Şehitliği önünde 5 gün oturma eylemi yaptıktan sonra Ankara’ya yürüyüş gerçekleştiren madenciler Salihli ilçesi sınırları geldiklerinde jandarma tarafından gözaltına alınmıştı.

Sabah erken saatlerde gözaltına alınan 31 Somalı madenci daha sonra ifadeleri alınmak üzere otobüsle Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. CHP Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen jandarma gözaltında olan maden işçilerini ziyaret ederek durumları hakkında bilgi aldı.

Gözaltında yaklaşık 7 saat boyunca ifade veren 31 Somalı madenci daha sonra serbest bırakıldı. Salihli İlçe Jandarma Komutanlığı’nın önünde bekleyen madenci yakınları ise 31 madencinin serbest bırakılmasını alkışlarla kutladı.

SÜRENİN BİTMESİNİ BEKLEYECEKLER

Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu geçtiğimiz günlerde, corona virüsü tedbirleri kapsamında 6 Ekim 2020 tarihinden 20 Ekim 2020 günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, açlık grevi, oturma eylemi, çelenk koyma, stant açma, çadır kurma, anma toplantısı ve toplanma gibi her türlü etkinlik ve eylemlerin yapılmasının yasaklandığını duyurmuştu.

Haklarını aramak için yürüyüş başlatan Somalı maden işçileri ise Salihli ilçesinde Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararına uymadıkları gerekçisiyle jandarma tarafından gözaltına alınmıştı.

Edinilen bilgilere göre serbest bırakılan Somalı madencilerin 20 Ekim Salı gününe kadar Salihli ilçesinde bekleyecekleri, Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun yürüyüş yasağı süresinin sona ermesini ardından tekrar Ankara’ya yürüyecekleri öğrenildi.

“HAKSIZ VE HUKUKSUZ YERE GÖZALTINA ALINDILAR”

Gözaltına alınan madencileri jandarmada ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, madencilerin haksız ve hukuksuz yere gözaltına alındığını dile getirdi.

CHP’li Bakırlıoğlu Sözcü’ye yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

*Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu karar kanunlara aykırı bir karardır. Bu kararı Manisa Valiliğinin verdiğini düşünmüyorum. Bu tamamen İçişleri Bakanlığı tarafından tebliğ edilmiştir.

*Buradaki amaç Soma ve Ermenek’teki madencilerin başlattığı onurlu yürüyüşü durdurmaktır. Bu yürüyüş madencilerimizin anayasal hakları. Hukuksuz olarak alınan kararla madencilerimizin yürüyüşü engellenmek isteniyor.

*Onlar haklarını istiyor. Verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyorlar. Engellemek yetmiyormuş gibi madenciler yine hukuksuz ve haksız yere gözaltına alındılar. Yaklaşık 7 saat süren sorgularının ardından serbest bırakıldılar.

İlginizi ÇekebilirTazminatları için direnen Somalı madenciler gözaltına alındıTazminatları için direnen Somalı madenciler gözaltına alındı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: