Çerez Politikamız
Talebimiz atanmış değil seçilmiş rektör
Talebimiz atanmış değil seçilmiş rektör

Talebimiz atanmış değil seçilmiş rektör


AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Boğaziçili öğrenciler atamayı neden protesto ettiklerini açıkladı. Gençler Melih Bulu’nun siyasi geçmişinden çok ‘atama’ yoluyla rektör olarak göreve gelmesine tepki gösterdiklerinin altını çizdi. Ve “Biz terörist değil öğrenciyiz. Melih Bulu’nun istifa etmesini istiyoruz” dedi. İşte öğrencilerin çağrıları:

Sosyoloji ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleri öğrencisi Deniz Yıldırım: 2016’ya kadar tüm rektörler seçimle oluyordu. Şu anda maalesef yasalar atanmayı gösteriyor. Ben olsaydım istifa ederdim. Üniversitelerde demokratik rektör seçimleri talep ederdim. Bizim tek talebimiz bu. Sadece Boğaziçi değil tüm üniversitelerde demokratik rektör seçimi çok önemli.

Deniz Yıldırım

DEVLET KARŞI ÇIKMALI

Kimya bölümü öğrencisi Olcay Atik: Burada öne çıkarılması gereken tek konu Melih Bulu’nun siyasi geçmişi değil. Üniversiteler bilim yapması gereken kurumlar. Bu hususta bağımsız olmaları çok büyük önem arz ediyor. Üçüncü şahısların bilimin nasıl yapıldığına etki etmemesinin sağlanması gerekiyor. Nasıl kararlar alacağını bilmediğimiz bir insan gelip başımızda kararlar alacak. Devletin, buna zaten tepeden bir kişinin atanmasına kendilerinin karşı olması gerekiyor.

Olcay Atik

YUKARIDAN ATANMIŞ OLMASI

Sosyoloji bölümü öğrencisi Ali Cebe: Melih Bulu’nun antidemokratik atamayla gelmiş olması protestolarımızın sebebi. Yukarıdan atanmış olması, temel problem bu. Öncelikle öğrencilerin, akademisyenlerin taleplerini dinlerim. Oradan bir yol izlerdim. Bunu bir kurulla da yapabiliriz. Herkesin; öğrencilerin, akademisyenlerin iştirak ettiği, bir kurulla beraber ‘nedir bu insanların kaygıları’ diye bunu konuşup bunun üzerine karar alırdım. Mücadelemiz sürecek.

Ali Cebe

BİZİM HİÇBİR ÖRGÜT İLE ALAKAMIZ YOK

İktisat bölümü öğrencisi Oğulcan Güntekin: Boğaziçi kültürünü özümsemiş, yani demokrasiyi gerçekten benimsemiş bir insanın yapacağı şey istifa etmektir. Ülkemizin çok daha zor zamanlardan geçtiği dönemlerde bile bizim okulumuza polis girmedi. Şu anda bizim okulumuzda polis olması kesinlikle doğru bir şey değil. Bizim hiçbir örgütle, grupla, alakamız yok. Biz sadece öğrenciyiz. Terörist ilan edilmek veya konumuzun farklı yerlere çekilmesi bizi korkuttu. Bizim barışçıl protestomuz kesinlikle başka bir yöne dönmesin.

Oğulcan Güntekin

ORTAK BİR EYLEM ORTAK BİR AMAÇ

İktisat bölümü öğrencisi Beliz İnce: Ortak bir eylem olmasının sebebi aslında ortak bir amaç. Melih Bulu’nun istifası ilk adım olacaktır. Diğer üniversitelerde bu yöntemle göreve gelen rektörlerin istifası ikinci adım olacaktır. Kritik üçüncü bir adım da, şimdiye kadar buna önayak olan yasal süreçlerin tekrardan gündeme gelmesi. Bu ülkenin geleceği olan öğrencilere terörist muamelesi yapmak ise hak değil. Çok incitici. Rektör okul içinden öğretmenlerimizin kararıyla seçilene kadar protestolar devam edecektir.

Beliz İnce


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: