Çerez Politikamız
CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?
CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?

CHP’li Çakırözer: Lokanta ve kafelerin günahı ne?


Salgın kaynaklı ‘mücbir sebep’ hali, kapsamı daraltılarak yeniden uygulamaya konuldu. 25 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle, faaliyetleri durdurulan sinema salonları, kahvehane, kıraathane, internet kafe, bilardo salonu, lokal ve çay bahçesi ile halı saha işyerleri 1 Aralık 2020’den tekrar faaliyete başlayana kadar, KDV, muhtasar, Form Ba-Bs, e-defter beyannamelerini vermeyecekler, tahakkuk eden vergileri de ödemeyecekler.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, lokanta, kafe, düğün salonu gibi sektörlerin bu düzenlemeden yararlanamadığını söyleyerek, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a on binlerce lokanta, kafe ve düğün salonu işletmelerinin de vergi ödemesi ertelemesi kapsamına alınması için çağrıda bulundu.

ON BİNLERCE ESNAFA MAĞDUR

Çakırözer, “Salgında kapatılan veya kısıtlanan on binlerce lokanta ve kafe de devletten destek bekliyor. 112 bine yakın işletme, yeniden açılana kadar bazı vergi yükümlülüklerinden muaf tutulacak. Ama faaliyetleri kısıtlandığı için aylardır iş yapamayan buna rağmen faturasını, kirasını, vergisini ödemeye devam eden lokanta, kafe, düğün salonu gibi işletmeler bu düzenleme kapsamında değil. Sadece Eskişehir’de 3 binin üzerinde, ülke genelinde ise on binlerce lokantacı esnafı var. O işletme sahiplerinin günahı ne?” dedi.

Çakırözer, salgın önlemleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ya da kısıtlanan lokanta, kafe gibi işletmelerin zor durumda olduğunu belirterek, şunları söyledi:

– Önlemler kapsamında getirilen kısıtlamalardan en çok etkilenen kesimlerin başında lokanta ve kafe gibi işletmeler gelmekte. Salgın önlemleri kapsamında lokantaların, kafelerin de faaliyetleri kısıtlandı. İşletmelerin ciroları azaldı. Ama faturalarını, kiralarını, vergilerini, stopajını ödemeye devam ettiler. Bu işletmelerin günahı ne de kapsam dışı bırakılıyor? Faaliyetleri kısıtlandığı için yüksek ciro kaybına uğrayan lokanta, kafe gibi tam kapasite ile çalışmayan ve zor günler geçiren on binlerce işletme için de ödeme ertelemesi yapılmalı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: