Çerez Politikamız
İzmir’de meclis gündemi halk oyuna sunulacak
İzmir’de meclis gündemi halk oyuna sunulacak

İzmir’de meclis gündemi halk oyuna sunulacak


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Demokrasi Araştırmaları Derneği ve İzmir Kent Konseyi arasında imzalanan protokol ile dijital izleme ve katılım projesi hayata geçirildi. Türkiye’de ilk kez uygulanan sistem ile izmir.referandum.com adlı site üzerinden yurttaşlar söz hakkını kullanacak. Proje, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kentin geleceği ile ilgili kararların alındığı toplantılarında, gündeme alınmış ve alınacak maddelerin bir eleme sürecinden geçirilmesi ve online bir platform üzerinden kentlilerin oylarına sunulması amacını taşıyor.

DÜNYADA DEMOKRASİ KRİZİ YAŞANIYOR

Projenin çevrimiçi tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bütün dünyada totaliter ve popülist iktidarlar hızla demokrasiden uzaklaşırken, Türkiye’de bir kent, İzmir ‘Biz nasıl demokrasiyi daha geliştirebiliriz? Demokrasinin dijitalleşmesini nasıl mümkün kılabiliriz ve nasıl daha çok demokrasi değerlerini gündelik hayata, insanlara aktarabiliriz, paylaşabiliriz’ bunun derdine düşüyor. Bu çok kıymetli bir girişim. Demokrasinin erdemlerinde bir sorun yok. İnsanlar demokrasi krizi yaşıyor. ‘Dünyada demokrasi krizi var’ dedirten şey, demokrasinin erdemlerinin zafiyetlerinden kaynaklanmıyor. Tam tersine belki de o erdemlerin yeteri kadar geniş, yeteri kadar yaygın bir biçimde insanlarla buluşamıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir” dedi.

ÇARE DEMOKRASİNİN DAHA FAZLA YAYGINLAŞMASI

Bilişim çağına ayak uydurarak, ortak akla dayalı katılımcı yönetim için “Demokrasinin dijitalleşmesinden başka çaremiz yok” diyen Soyer, yeni enstrümanlar, yaratıcı çözümler getirmek zorunda olduklarını söyledi. Soyer şöyle konuştu: “Demokrasinin, insanlığın en büyük inovasyonu olarak geleceğimizi aydınlatacak bir yaşam tarzı sunduğunu aklımızdan çıkarmadan, onun nasıl kıymetli bir yaşam biçimi olduğunu her gün daha fazla anlatmak zorundayız. Demokrasiden gittikçe uzaklaşılırken, çarenin demokrasinin daha fazla yaygınlaşması ve dijitalleşmesinden geçtiğini düşünüyoruz. O nedenle Kent Konseyi’nin Demokrasi Araştırmaları Derneği ile yaptığı anlaşmanın çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Yepyeni enstrümanlar, yepyeni mecralar, yaratıcı çözümler kullanarak katılımcılığı, şeffaflığı, genel olarak demokrasiyi yerel yönetimde bir yaşam biçimine dönüştürmeye çalışıyoruz. O nedenle bu girişimi de çok değerli buluyoruz.”

DAHA ÖNCE DE “BİZ İZMİR PROJESİ” HAYATA GEÇMİŞTİ

Soyer daha önce de “Duy, Paylaş, Katıl” sloganı ile “Biz İzmir” adlı projeyi yaşama geçirmişti. İnternet sitesinin yanı sıra telefon aplikasyonları ile de takip edilebilen uygulamada, İzmirliler kente dair projeler, icraatlar, kampanyalar ve duyurular hakkında bilgi sahibi oluyor. Yurttaşlar belediye yönetimine memnuniyet durumunu, gereksinimlerini ve önerilerini iletebiliyor, sosyal projelere aktif katılım sağlayabiliyor. “Şeffaf İzmir” başlığı altında belediyenin ihalelerinden kararlarına kadar yaşananlar hakkında bilgi ve söz sahibi olabiliyor. Soyer, yönetim anlayışını “şeffaf, çoğulcu ve katılımcı belediyecilik” sözleri ile özetliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: