Çerez Politikamız
Teknoloji bölgelerine ilişkin hükümler içeren kanun teklifi kabul edildi
Teknoloji bölgelerine ilişkin hükümler içeren kanun teklifi kabul edildi

Teknoloji bölgelerine ilişkin hükümler içeren kanun teklifi kabul edildi


Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Görüşmelerden sonra teklifin tümü elektronik olarak oylandı. 298 milletvekili oy kullandı ve 297 milletvekili ‘kabul’ oyu verdi.

Teklifle, Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketi tarafından bölge dışında da Değerlendirme Kurulu kararı üzerine Bakanlıkça izin verilmesi halinde kuluçka merkezi açılabilecek.

Bölgelerde alt yapı, idare ve Ar-Ge binası, atölye ve kuluçka merkez inşası ile atölye kullanılacak makine, ekipman ve yazılımlar ile Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri ile tasarım faaliyetlerini desteklemeye yönelik yönetici şirketçe yürütülen veya yürütülecek olan kuluçka programları Bakanlıkça bütçeye konulan ödenekle sınırlı olmak üzere karşılanabilecek.

Teklife göre, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Teknopark firmaları ve Ar-Ge Merkezleri için yıllık beyanname üzerinden yararlanılan indirim tutarı 1 milyon ve üzerinde olan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince teşviklerden yararlanılması için bu tutarın yüzde 2’sinin pasifte geçici bir hesaba aktarılabilecek. Bu kapsamda aktarılması gereken tutar 20 milyon TL ile sınırlı olacak.

Teklifle, Teknoloji firmalarının Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu dahilinde teşviklerin 31 Aralık 2023 tarihinden 31 Aralık 2028 tarihine kadar uzatılıyor. Elektronik mühür uygulaması getiriliyor.

Teklife göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanunu seçim usullerine yönelik maddede tüzel kişi temsilcisi gerçek kişinin, temsil ettiği tüzel kişi adına yapacakları temsil ve bağlayıcı işlem yapma yetkisine sahip olduklarına ilişkin imza sirkülerinin aslı ve ya tasdikli sureti yerine sicil tasdiknamesi ibrazı yeterli olacak.

Genel ve düzenleyici işlemler kapsamında bankalarca; süresi içinde ilgili vergi dairesi başkanlıklarına/defterdarlıklara veya vergi dairesi müdürlüklerine ihbar edilmeyen açık ihracat hesaplarının maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde ihbar edilmesi durumunda, bu bildirimler sebebiyle bankalar hakkındaki idari para cezası uygulanmayacak. (İHA)

İlginizi Çekebilir Erdoğan, Elon Musk ile görüştü Erdoğan, Elon Musk ile görüştü

İlginizi ÇekebilirMacron'dan teknoloji çıkışı: Olumsuz etkisi olabilirMacron’dan teknoloji çıkışı: Olumsuz etkisi olabilir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: