Çerez Politikamız
‘Ulus Faciası’nın 58. yıl dönümü: Facianın şahidi o günü anlattı
‘Ulus Faciası’nın 58. yıl dönümü: Facianın şahidi o günü anlattı

‘Ulus Faciası’nın 58. yıl dönümü: Facianın şahidi o günü anlattı


Ankara’nın Esenboğa Havaalanı’na 1 Şubat 1963’te inişe hazırlanan Lefkoşa aktarmalı Beyrut-Ankara seferini yapmakta olan Vickers Viscount 745 D tipi yolcu uçağı, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Douglas C-47 tipi nakliye uçağıyla çarpıştı. Çarpışmadan sonra ağır hasar alan yolcu uçağı, Ulus’un merkezinde bulunan Ulus Ticaret Hanı’na çarparak infilak etti. Olaydan sonra 120 kişinin uçak kazasında öldüğü belirlendi.

GÖRGÜ TANIKLARI O GÜNÜ ANLATTI

Ulus’taki uçak faciasının gerçekleştiği yıl 10 yaşlarında olan Mehmet Doğan, o gün kaos oluştuğunu ve şoka girdiğini söyleyerek,

“Biz Etizafer sokakta oturuyoruz. Orada tornet yaptık teyzemin çocuğuyla. Evimizin önünden çıkıp Zincirli Camii’nin orda tornetle kaymaya gidiyorduk. O sırada tornetin tekerleri Anafartalar karakolunun önünde düştü. Düştükten sonra tornetin tekerleklerini yapmak için geri döndük.

Tekerlekleri almaya döndüğümüzde havadan yanarak gelen bir şey olduğunu gördük. Bir baktık simsiyah dumanlar içinde uçak yanarak geliyor. Daha sonra Ticaret Hanı’nın en üstten ikinci penceresine vurarak geniş çapta etrafa yayılarak infilak etti uçak. Her yer alev topu oldu. Simsiyah dumanların içinde kıpkırmızı alevleri gördük. Bir süre olduğumuz yerde kaldık. O zamanlar doğal gaz yok tabi.

Karşımızdaki İstanbul Bankasının hava gazı borusunun patlaması ile İstanbul Bankasının alevlendiğini, yanındaki fırının onunda yanındaki kuşçunun yandığını gördük. Aşırı derecede bağrışmalar, yananalar gördük. Yananları battaniyelere sararak hastanelere götürdüler kırmızı bir doc arabası ile.

“YANAN CESET PARÇALARINI GÖRDÜK”

Vatandaşlar da yardım ediyordu o zaman itfaiye daha gelmemişti. Daha sonra itfaiye geldi ve köpüklerle yangını söndürmek için çok uğraştılar. Baya bir uğraştılar elektrikler de yoktu gece geç vakte kadar uğraşıp yangını söndürdüler. Ertesi gün olay yerine geldik ve yanan insanları gördük ceset parçalarını gördük. Daha sonra öğrendiğimize göre 120 kişi bu kaza yüzünden hayatını kaybetmiş” ifadelerini kullandı.

“Eğer tornetimizin (oyuncak) tekerleği kırılmasaydı biz de alev alev yapacaktık”
Uçağın düştüğü gün o bölgeye oyun oynamaya gitmekten son anda vazgeçtiklerini dile getiren Doğan, “Biz tornetin tekerleği düşünce oraya gitmekten vazgeçtik. Eğer tornetin tekerleği kırılmasaydı biz de ateş topunun içinde olacaktık. Tornetin tekerleğinin düşmesi bizim hayatımızı kurtardı” şeklinde konuştu.

Uçağın düşmesine tanık olan Mehmet Doğan, uçağın düştüğü ticaret hanında babasının da çalıştığını söyleyerek, “Uçağın ticaret hanında çarptı, savrularak aşağıya düşmesi ve infilak etmesinden dolayı ticaret hanının kapısı alev topuna döndü. Babam da üçüncü katta çalışıyordu. Babam ve arkadaşları kalaslar ve merdivenlerle diğer çatılarak inerek hayatlarını kurtardılar” diye konuştu. (İHA)

İlginizi Çekebilir'Bir kapsülde uçak hızında yolculuğun ticarileşmesine yaklaşıyoruz'‘Bir kapsülde uçak hızında yolculuğun ticarileşmesine yaklaşıyoruz’İlginizi ÇekebilirKabusu yaşıyorlar: Uçak kazası ve depremden sonra şimdi de yanardağKabusu yaşıyorlar: Uçak kazası ve depremden sonra şimdi de yanardağ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: