Çerez Politikamız
Mersin’de ‘Kayyum rektör istemiyoruz’ eylemi
Mersin’de ‘Kayyum rektör istemiyoruz’ eylemi

Mersin’de ‘Kayyum rektör istemiyoruz’ eylemi


Mersin’de bir grup üniversite öğrencileri, kayyum rektöre karşı günlerdir direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek vermek için eylem yaptı. “Kayyum rektör istemiyoruz” pankartı açan öğrenciler, üniversiteleri son kayyum gidene kadar savunacaklarını söyledi.

Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Özgecan Barış Meydanı’nda toplanan öğrenciler “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Akademi biat etmeyecek”, “Kayyum değil seçilmiş rektör istiyoruz” şeklinde pankart açtı. Çevik Kuvvet ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri ise çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Mersin Üniversitesi öğrencisi Onur Gök burada yaptığı açıklamada, Boğaziçi Direnişi’nin yanında olduklarını göstermek ve son kayyum gidene kadar üniversitelerini savunacaklarını dile getirmek için toplandıklarını söyledi.

“BASKILAR KARŞISINDA AKADEMİ BİAT ETMEDİ”

Tarih boyunca iktidarların ve rejimlerin baskısıyla karşı karşıya kalan akademinin bilimi savunmaktan ve sanatını üretmekten bir an olsun vazgeçmediğini anlatan Gök, “Sanatın, üniversitelerde bilgi üretiminin karşısında olanlar, saldıranlar tarih boyunca hep aynı safta yer aldı. Baskılar karşısında akademi biat etmedi.

Hocalarımız Barış Bildirisine imza attıkları gerekçesiyle KHK ile işlerine son verildiğinde de, okullarımıza kayyum rektörler atandığında da, kadın üniversiteleri açılması talimatı verildiğinde de, İstanbul Sözleşmesi’ne saldırdıklarında da AKP iktidarının temsil ettiği dinci gerici zihniyetin akademiye olan düşmanlığını bir kez daha görmüş olduk.

Akademiyi akademi yapan tarihine sahip çıkıyor, üniversitelerimizi son kayyum gidene, üniversitelerimiz özgürleşene dek savunacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz” diye konuştu.

“AŞAĞI BAKMAYIZ, SALDIRILAR KARŞISINDA SESSİZ KALMAYIZ”

Boğaziçi Direnişi’ndeki sergiden bir çalışmanın “dini değerlere saygısızlık” gerekçe gösterilerek iki arkadaşlarının tutuklandığını ikisinin de ev hapsine alındığını hatırlatan Gök, “Kayyum rektör Melih Bulu tüm bunlar olurken kendisine kadro atadı, LGBTİ + çalışmaları topluluğunu kapatmak üzere soruşturma başlattı.

Çatı başlarında keskin nişancıların beklediği üniversite, üniversite değildir. Üniversite bilimin ve sanatın merkezi, tüm gericiliklerin karşısındaki kurumdur. Bundan dolayıdır ki aşağı bakmayız, saldırılarınız karşısında sessiz kalmayız” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Melih Bulu ve Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı ve tüm kayyum rektörlere seslenen Gök, “Sizleri rektörlük binasında görmeyene dek direnişimiz sürecek. Tutuklanan arkadaşlarımızın da dediği gibi bundan sonrası bizde aşağıya bakmayan üniversite gençliği iktidarınızı yıkacak, üniversiteler bizimle özgürleşecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Öğrenciler yapılan basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.

İlginizi ÇekebilirBoğaziçi Rektörü Melih Bulu'dan 'istifa' açıklamasıBoğaziçi Rektörü Melih Bulu’dan ‘istifa’ açıklaması


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

Tepkiniz nedir?

Geyik Geyik
0
Geyik
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlence Eğlence
0
Eğlence
geeky geeky
0
geeky
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmış Kazanmış
0
Kazanmış

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Diğer bilgiler
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama
Hikaye
Gömme ve Görseller ile Biçimlendirilmiş Metin
Liste
Klasik İnternet Listecileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi gönderime oy verin
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı oy verin
Meme
Özel memler yapmak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Gömme
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format
%d blogcu bunu beğendi: